EELK Usuteaduse Instituut koroonaviiruse leviku olukorras

UI maja päikseline

Tere!

Austatud Usuteaduse Instituudi õppejõud, töötajad ja üliõpilased

Kallis koolipere

 

Annan teile teada, et lähtuvalt kõrgenenud koroonaviiruse ohust, sagenenud nakatumistest ning vajadusest hoida ja kaitsta meie endi, meie lähedaste ja meie teenitavate koguduseliikmete tervist olen otsustanud suunata Usuteaduse Instituudi töötajad kaugtööle perioodil 1.12.2020-31.01.2021. See tähendab, et töötajad vastavad telefonidele ja e-kirjadele oma tavapärastel tööaegadel (lauatelefonid on suunatud), koosolekud ja nõupidamised toimuvad Zoom ja Skype keskkondades. Vajalikud asjatoimingud saavad aetud ja me oleme kõigi jaoks, kes meid vajavad, eeskätt üliõpilaste jaoks olemas ja püüame kõikidele teie küsimustele vastata ja kõik teie õppetööd puudutavad mured lahendada.

 

Raamatukogu on avatud tavapärastel aegadel. Soovitav on raamatukogu külastamisest juhataja Jana Lahet ette teavitada. Vajalik on külastuse korral järgida kõiki ohutus- ja ettevaatusabinõusid.

 

Samuti olen otsustanud, et detsembrikuu õppesessioon toimub kõigis osakondades distantsõppena, välja arvatud kirikumuusika osakonna individuaaltunnid. Neid on võimalik läbi viia Pühavaimu tn 6 majas, järgides kõiki ohutus- ja ettevaatusabinõusid. Samuti on võimalikud erandid üksikute individuaalkonsultatsioonide osas, millest tuleb rektorit eelnevalt teavitada.

 

Distantsõpe usuteaduskonnas, pastoraalseminaris ja kirikumuusika osakonna rühmatundides tähendab seda, et õppetöö toimub tunniplaanis ette nähtud aegadel e-õppe vormis, milles üliõpilased ja õppejõud osalevad samaaegselt (üldjuhul Zoomi keskkonnas). Tunniplaanis ette nähtud kontaktõpet ei saa asendada iseseisva kodutöö, lugemise vms individuaaltöö vormidega. Kõik muud kokkulepped tuleb õppejõududel kooskõlastada dekaani ja dekanaadi juhatajaga või kirikumuusika osakonna juhataja või pastoraalseminari juhatajaga.

 

Kallis Usuteaduse Instituudi pere! Eelnimetatud otsused on tehtud instituudi osakonnajuhatajate ettepanekul ning kooskõlastatud instituudi nõukogus ja EELK konsistooriumis. Usun, et mõistate – need otsused on tehtud raske südamega. Ükski õppejõud meie koolis ei eelista vabatahtlikult e-õpet reaalajas toimuvale kohtumisele. Liturgika õppejõuna on mul isiklikult kõigerohkem kahju UI jõulujumalateenistusest, mida me kuidagi ei saa täismahus läbi viia Zoomis. Samuti on mu enda, nagu paljude teiste jaoks olnud aastaid lahutamatuks osaks jõulutunde loomisest just instituudi jõulupidu oma heade söökide, viktoriini, laulude ja meelolukate vestluste ning vaimuliku osadusega.

 

Mul on väga kahju. Nagu ka teil kõigil. Aga praegu oleme teinud ainuvõimaliku otsuse. Me ei saa lubada olukorda, kus kasvõi ühes Eesti maakoguduses jääb jõuluõhtu jumalateenistus pidamata sellepärast, et tema ainus vaimulik on saanud nakkuse või olnud lähikontaktis nakatunuga UI õppesessiooni kaudu. Me peame hoidma endid ja üksteist ja oma lähedasi – ka selleks, et jõulude ajal võiks meie kirikutes evangeelium kõlada.

 

Kallid kaasteelised! Loodan ja palun teie mõistvat suhtumist. E-õpe on meie kõigi jaoks pingutavam tavapärasest õppest. Instituudi jõulujumalateenistus ja –pidu on meie paljude, vähemalt minu jaoks üks aasta kõrghetketest, millest seekord tuleb loobuda. Pidagem vastu, hoidkem üksteist, toetagem üksteist. Kirikut, kristlaskonda, vaimulikke, hingehoidjaid, teolooge on Jumalal ja meie rahval praegu väga vaja. Rohkem kui kunagi varem.

 

Ja minu ettepanek on – kui koroonaoht kord möödas, siis saame kokku, peame jumalateenistust, sööme-joome ja oleme rõõmsad. Saagu sellest siis vastla- või ülestõusmispühade või nelipühade pidu.

 

Palvetan teie eest ja soovin teile erilisel, väekal ja armurikkal viisil kogetavat ja vastuvõetavat Kristuse, meie Issanda ligiolu. Tema tõotus on meiega: „Rahu jätan ma teile, oma rahu annan ma teile.“ (Jh 14:27).

 

Kristlikus osaduses

Marko Tiitus

Rektori kt

 

Meistrikursus „Peeter Südale orelit otsimas“

EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond kutsub
 
Meistrikursusele "Peeter Südale orelit otsimas“ Rudolf Tobias
8. jaanuaril 2021. a. kell 11.00 - 16.00. NB! Kursus lükkub edasi 27. veebruarile 2021!

Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Käesoleval aastal möödus Eesti orelimuusika klassiku, Peeter Süda surmast 100 aastat.
Tema lehekülgedelt vähene, aga sisult seda kaalukam orelilooming on iga enesest lugupidava Eesti organisti repertuaaris, aga tihti ollakse küsimuse ees, milliseid kõlavärve teostele valida või millise oreli kõla tema teoseid mängides eeskujuks võtta. Otsimegi koos Ines Maidrega, kes on kahtlemata Süda teoste parimaid asjatundjaid, kõlaesteetikat ja orelitüüpi, mis võiks kõige enam sobida Süda teoste ettekandeks. Selle teema all saab muidugi käsitleda ka palju muid interpretatsiooniküsimusi ja aspekte, mis esitusprotsessis tekivad.

Ines Maidre on üks tunnustatumaid Eesti organiste. Tema tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, värvikas romantism kui ka tänapäeva muusika. Ines Maidre lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1982. aastal Bruno Luki klaveriklassi ja 1985. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis orelierialal Hugo Lepnurme juures. 1989-1991 täiendas end Pariisis Ecole Niedermeyeris Daniel Rothi juhendamisel (Prix d’Excellence avec felicitations). Lisaks on ta osalenud ka Leo Krämeri, Martin Haselböcki, Jean Boyer, Olivier Latry, Hans Fagiuse jt rahvusvahelistel meistrikursustel. Aastatel 1994-1998 õppis ta Bergeni Griegi Akadeemias klavessiini Hans Knut Sveeni juhendamisel. 1991. aastal võitis Ines Maidre Prantsusmaal Versaille’ rahvusvahelisel organistide võistlusel I preemia. Aastatel 1986-1992 töötas ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis oreliõpetajana. Alates 2000. aastast on ta Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsent ning tegutseb ansambli Musica Celines klavessinisti-organistina. Maidre repertuaar on mitmekülgne, ulatudes vanamuusikast modernse loominguni. Ta on esitanud kõiki olulisi Peeter Süda oreliteoseid ja olnud Anti Marguste, Toivo Tulevi, Peeter Vähi ja teiste eesti heliloojate oreliteoste esmaesitajaks. Ines Maidre on salvestanud orelimuusikat mitme riigi raadiole ja heliplaadifirmadele, veel on ta kirjutanud orelimuusikaalaseid artikleid ja avaldanud raamatu „Peeter Süda elust ja loomingust“ koos CD-ga (EMIK, 2005).

Koolitus koosneb kahest osast, loengust ja meistrikursusest, milles osalejad saavad Ines Maidre juhendamisel süveneda Peeter Süda oreliteoste kõlamaailmasse.

Kursusetasu 25 EUR saab maksta kohapeal või soovi korral registreerimisel teada antud arve alusel.

Koolitusele registreerumine kuni 6. jaanuarini 2021 aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Lisainfo: Kristel Aer, tel 502 0950 või Kersti Petermann, tel 514 6341.

Täiendusõppe kursus „Konflikt ja lepitus“ 05.02.2021

Tunnipalvused

EELK Usuteaduse Instituut kutsub osalema täiendusõppe kursusel
„Konflikt ja lepitus“

Koolituse viib läbi Jaanus Kangur, religiooniantropoloog, saatejuht ja koolitaja („Aasta koolitaja 2019“).

Koolituse eesmärk on arendada konflikti lahendamise oskust ning mõtestada seda kiriku ühe ühiskondliku ülesandena.

Kursuse raames käsitletakse:
• Konflikti tekkimise mehhanisme ja õpitakse neid analüüsima. Seejuures toetutakse mh Friedrich Glasl’i nn konflikti eskalatsiooni trepimudelile, konflikti kui omandi käsitlusele (Nils Christie kontseptsioon) jm.
• Konflikti lahenduse eri viise, tutvutakse taastava õiguse, läbirääkimise ja meditatsiooni peamiste põhimõtetega. Vaatluse alla tuleb seejuures ka suuremate rühmade lepitamine ning rahvusvahelised lepituse ja läbirääkimise mehhanismid, sh positiivse rahu kontseptsioon.
• Religiooni ja usu vahekorda inimestevahelise ning ühiskondliku rahu ja lepitusega ning uuritakse, milline on rahu piibellik kontseptsioon. Lisaks vaadeldakse, mis on ühist mõistetel „shalom“, „ubuntu“ ja „whanaungathanga“.

Koolituse läbinu:

• tunneb konflikti tekkimise ja lahendamise mehhanisme,
• mõistab kristliku usu seost rahutegemisega,
• tunneb kristlike rahutegijate panust ühiskondlikku lepitusse.
Koolitusel kasutatavad meetodid: lühiloeng, rühmatöö ja näidisjuhtumite analüüs.

Koolitus toimub 27. novembril 2020 kell 10.15 – 16.00 EELK Usuteaduse Instituudis, Pühavaimu 6, Tallinn.

NB! Koolitus lükkub edasi ja toimub 5. veebruaril 2021!!!

Koolitus osalustasu on 50 eurot (sisaldab ka lõunasöögi). Registreeruda palume hiljemalt 25. novembri keskpäevaks.
Elektrooniline registreerimisvorm asub siin >>

Info: Kerstin Kask, e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või tel 553 0399