Rektori tervitus

EELK UI rektor Ove Sander

Vaid armastus austab Jumalat

Kallis instituudi pere, head õppijad ja õpetajad, meie töötajad, vilistlased ja toetajad. Soovin Teile õnnistuse ja rõõmuküllast jõuluaega sõnadega, millega inglid tervitasid kord Petlemma karjaseid – “Au olgu Jumalale kõrges ja maa peal rahu, inimestest hea meel. “ (Lk 2:14).

Loe edasi...

Eesti kirjakeel sündis vaimuliku erialakeelena. Selle lõid kahe reformatsioonijärgse sajandi jooksul peamiselt saksa emakeelega luteri pastorid, tõlkides katekismuseid, kirikulaule, perikoope ja muidugi Piiblit. Rikka ja nõtke kirjakeele kujundamiseks on kaks sajandit, mis kulus esimese eestikeelset teksti sisaldanud raamatu ilmumisest 1525 kuni esimese eestikeelse Piibli ilmumiseni 1739, lühike aeg. Samas jõuavad arusaamad ilusast kirjakeelest ja heast tõlkest kahesaja aasta jooksul mitu korda muutuda, mistõttu eelkäijate tööd tuleb ikka ja jälle otsast alustada ja ümber teha.
Kõigi nende katsetuste jäljed on tõlkeloos tallel. Eesti kirjakeele arendamiseks andis algtõuke Martin Lutheri käsitus emakeelse hariduse tähtsusest ja Piibli tõlkimisest. Paraku ei jõutud 16. sajandil kirjakeelt nii kaugele arendada, et võinuksid sündida luterlikele ideaalidele vastavad eesti tõlked, ehkki jälgi sellesuunalistest püüdlustest võib varastest tekstidest leida. 17. sajandi keskpaiku hakkasid kirjakeele kujundamisel tooni andma barokiajastule omased ratsionaalset selgust ja vormiilu hindavad hoiakud. Eesti tollased kirikulaulu- ja piiblitõlked pakuvad barokse tehisliku kirjakeele uhkeid näiteid. Sajandi lõpus hakati aga taas väärtustama tegelikku keelekasutust. Viimane lihv loodavale kirjakeelele anti 18. sajandi esimesel poolel Halle pietismi voolusängis.

Dr Kristiina Ross on Eesti Keele Instituudi vanemteadur.

  • ÕIS
  • Moodle
  • Facebook
  • Opus Lingua Keeltekool

E-õppe kursused - Moodle

Usuteaduskonna õppetöö sisaldab ka e-õpe. Selleks me kasutame e-õppe keskkonda Moodle. Seal tuleb ennast kasutajaks registreerida. Täpsemad juhised saate kursuse korraldajalt.

Liitu UI Facebook lehega