• 1
  • 2
  • 3

Rektori tervitus

EELK UI rektor Ove Sander

Miks tulla UI-sse?

Küllap on palju neid, kes on tulnud teadmiste järele. Olen täiesti veendunud, et nad ei ole pidanud pettuma – UI-d lõpetades on neil süsteemne ja klassikaline teadmiste pagas, millest on kasu mistahes elualale suundudes. Tõsi, see kasu ei ole alati rahasse arvestatav, kuid korralik, laiapõhjaline ja süvitsi minev humanitaarharidus on täna juba väärtus iseeneses. Väärtus, mis annab meile põhiväärtused, eluks möödapääsmatult vajalikud ja olulised hoiakud ja orientiirid.

Loe edasi...

Eesti kirjakeel sündis vaimuliku erialakeelena. Selle lõid kahe reformatsioonijärgse sajandi jooksul peamiselt saksa emakeelega luteri pastorid, tõlkides katekismuseid, kirikulaule, perikoope ja muidugi Piiblit. Rikka ja nõtke kirjakeele kujundamiseks on kaks sajandit, mis kulus esimese eestikeelset teksti sisaldanud raamatu ilmumisest 1525 kuni esimese eestikeelse Piibli ilmumiseni 1739, lühike aeg. Samas jõuavad arusaamad ilusast kirjakeelest ja heast tõlkest kahesaja aasta jooksul mitu korda muutuda, mistõttu eelkäijate tööd tuleb ikka ja jälle otsast alustada ja ümber teha.
Kõigi nende katsetuste jäljed on tõlkeloos tallel. Eesti kirjakeele arendamiseks andis algtõuke Martin Lutheri käsitus emakeelse hariduse tähtsusest ja Piibli tõlkimisest. Paraku ei jõutud 16. sajandil kirjakeelt nii kaugele arendada, et võinuksid sündida luterlikele ideaalidele vastavad eesti tõlked, ehkki jälgi sellesuunalistest püüdlustest võib varastest tekstidest leida. 17. sajandi keskpaiku hakkasid kirjakeele kujundamisel tooni andma barokiajastule omased ratsionaalset selgust ja vormiilu hindavad hoiakud. Eesti tollased kirikulaulu- ja piiblitõlked pakuvad barokse tehisliku kirjakeele uhkeid näiteid. Sajandi lõpus hakati aga taas väärtustama tegelikku keelekasutust. Viimane lihv loodavale kirjakeelele anti 18. sajandi esimesel poolel Halle pietismi voolusängis.

Dr Kristiina Ross on Eesti Keele Instituudi vanemteadur.

  • ÕIS
  • Moodle
  • Facebook
  • Opus Lingua Keeltekool

E-õppe kursused - Moodle

Usuteaduskonna õppetöö sisaldab ka e-õpe. Selleks me kasutame e-õppe keskkonda Moodle. Seal tuleb ennast kasutajaks registreerida. Täpsemad juhised saate kursuse korraldajalt.

Liitu UI Facebook lehega